SIP-Benchmark III was a project of the Digital Opportunities Foundation in 2009 - 2017.
This website is no longer updated. Okay

Dla rodziców

Jak korzystać z narzędzi kontroli rodzicielskiej? Porady dla rodziców

Jeśli jesteś rodzicem lub pracujesz z dziećmi, poniższe informacje są kluczowe dla ich bezpieczeństwa w Internecie. Poniższe wskazówki opracowano na podstawie wniosków z poprzedniej edycji projektu (SIP BENCH II). Będą one aktualizowane z każdym kolejnym cyklem.

Ogólne

 • Pamiętaj, że narzędzia kontroli rodzicielskiej to tylko częściowe rozwiązanie. Filtrowanie treści internetowych nie jest skuteczne w 100%. Z tego powodu należy pamiętać o znaczeniu bezpośredniej komunikacji z dzieckiem.

Kontrola i nadzór

 • Istnieją narzędzia, które w bardzo szczegółowy sposób kontrolują aktywność użytkowników i mogą naruszać prywatność dziecka. Dlatego zawsze należy wyjaśnić dziecku, jakie narzędzie instalujemy i dlaczego.

Blokowanie stron

 • Niektóre narzędzia pozwalają dzieciom zwrócić się do rodziców o odblokowanie określonych stron. Jeśli chcesz, by komunikacja z Twoim dzieckiem była otwarta a kontrola rodzicielska bardziej skuteczna (wiele stron internetowych jest blokowanych w wyniku błędu), skorzystaj z tej opcji i reaguj na prośby dziecka.

Konfiguracja konta dla dziecka

 • Upewnij się, że utworzyłeś osobne konto dla każdego z Twoich dzieci, dostosowując je do ich potrzeb i wieku.
 • Wyloguj się z panelu sterowania / strony konfiguracyjnej, tak by dzieci nie miały do nich dostępu. Niektóre narzędzia wymagają, by konfigurację zakończyć ponownym włączeniem komputera.
 • Żeby mieć pewność, że narzędzia działa, wpisz w wyszukiwarkę Google słowo kluczowe (np. pornografia). Uwaga: nie rób tego w obecności dziecka! Następnie kliknij na pierwszy link w wynikach wyszukiwania. Prawidłowo zainstalowane narzędzie zablokuje stronę.

Zabezpieczanie hasłem

 • Upewnij się, że dostęp do panelu sterowania jest chroniony hasłem.
 • Niektóre narzędzia zarządzają profilami użytkowników poprez konto Windows i / lub pytają o hasło administratora przy próbie odinstalowania lub wyłączenia kontroli. Warto to sprawdzić, ponieważ w niektórych przypadkach nie jest to oczywiste. Jeśli masz wątpliwości, możesz utworzyć osobne konto Windows dla dziecka a dostęp do swojego konta chronić hasłem bądź specjalnym oprogramowaniem. Wówczas należy utworzyć osobne konto Windows dla każdego z dzieci. Ich administratorem powinna być osoba dorosła, a dostęp do profilu administrator powinien być chroniony hasłem. Musisz pamiętać o tym, że dzieci potrafią “obejść” bądź odinstalować narzędzia kontroli rodzicielskiej. W związku z tym warto raz na jakiś czas sprawdzić, czy narzędzie jest zainstalowane i włączone.

Filtrowanie korespondencji

 • Jeśli Twoje dziecko używa Internetu głównie do komunikowania się z innymi, sprawdź, jakich programów używa (np. Skype, programy Peer-to-Peer). Zdecyduj, czy chcesz filtrować tę aktywność, na przykład poprzez filtrowanie lub blokowanie określonych działań bądź ograniczanie czasu korzystania z danego program. Musisz jednak pamiętać o tym, że niewiele narzędzi pozwala na blokowanie / filtrowanie komunikacji a ich opcje różnią się.

Konsole do gier

 • Pamiętaj, że Twoje dziecko może połączyć się z Internetem poprzez konsolę do gier. Za ich pomocą może porozumiewać się z innymi użytkownikami. Ta komunikacja zwykle nie jest filtrowana przez narzędzia kontroli rodzicielskiej.

Narzędzia mobilne

 • Wiele urządzeń mobilnych nie jest przystosowanych do dzieci bądź nie odpowiada celom kontroli rodzicielskiej. Opcje kontroli zdalnej pozwalają rodzicom na kontrolowanie bez wiedzy dziecka, z kolei inne umożliwiają taką kontrolę wyłącznie na telefonie dziecka. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, powinieneś porozmawiać z dzieckiem o filtrowaniu treści, kontroli i raportach. Nigdy nie instaluj kontroli rodzicielskiej w tajemnicy.
 • W przypadku urządzeń mobilnych większość aplikacji zawiera przeglądarki, które zastępują domyślą przeglądarkę zainstalowaną w telefonie. Często jednak można „obejść” kontrolę rodzicielską poprzez zainstalowanie innej przeglądarki. Wiele aplikacji umożliwia dostęp o Internetu i pominięcie kontroli rodzicielskiej. Z tego powodu warto sprawdzać, jakie aplikacje dziecko instaluje w telefonie.

Narzędzia alternatywne

 • Dla najmłodszych dzieci warto rozważyć skorzystanie z tzw. narzędzi alternatywych. W ich przypadku wyszukiwanie działa wyłącznie w oparciu o białą listę.

Funded by
Logo: EUEuropean Commission


Partners:
Cybion Online Business Intelligence

Stiftung Digitale Chancen

coordinated by:
Innova - Technology Transfer and ValorisationFind us on
Find us on facebook Follow us on twitter